1.12.2013 Aukční den 71

Na historicky největší aukci v ČR padlo několik rekordů

Štyrského Všední probuzení bylo vydraženo za 10,2 milionu korun, Ztroskotání ve snu od Toyen za 10 milionů

Praha, 1. prosince 2013 – Přes 450 obrazů nabídl nedělní aukční den Galerie KODL a Aukční síně Vltavín na pražském Žofíně. Stal se historicky největší českou aukcí s nejvyšším obratem, který přesáhl 100 milionů korun bez aukční přirážky. Soustředil se na znovuobjevená díla českých surrealistů a autorů 19. století. Hlavní tahák aukce, plátno Ztroskotání ve snu od Toyen, si zájemce odnesl za 10 milionů korun (všechny ceny jsou uvedeny bez aukční přirážky).

Samozřejměmě velice těší řada nových rekordů, ale největší radost mám z nezvykle velkého množství zájemců o umění. Sál byl zcela zaplněn a navíc se jím celkem pětkrát ozýval potlesk,“ poznamenal Martin Kodl, majitel Galerie KODL.

Nejdražšípoložkou se stal obraz Všední probuzení od Jindřicha Štyrského. Ten se vyšplhal až na 10,2 milionu korun. Plátno Akvárium od stejného autora vyneslo 7,8 milionu oproti vyvolávací ceně 5,5 milionu korun. Zátiší s kartou a dýmkou si zájemce odnesl za 7 milionů korun. Zátiší se džbánem a ovocem svému majiteli vyneslo 2,2 milionu a Zátišíse sklenicí rovné 2 miliony korun. Obraz Pozdní odpoledne od Theodora Pištěka byl nakonec prodán za 1,7 milionu korun.

Velký souboj se mezi dražiteli strhl zejména o Ležící akt od Vojtěcha Hynaise, který se z vyvolávacích 800 tisíc vyšplhal až na 3,2 milionu korun nebo o Ateliér od Jiřího Johna, jehož cena se rovněž dostala až na trojnásobek vyvolávací ceny, a to na 390 tisíc korun.

Během aukce bylo pokořeno hned několik rekordů. Dvě olejomalby od Alfonse Muchy – Sedící dívkaDívka v červeném – se staly jedněmi z autorových rekordních děl. Oba obrazy začínaly na částce 2,5 milionu korun a zájemci si každý z nich odnesli za 3,7 milionu korun. Plátno Z Giverny od Václava Radimského se se svými 2,2 milionu stalo nejdražším dílem daného autora vůbec. Lichnice v máji od Jindřicha Pruchy, vydražené za 2,1 milionu korun, rovně? přesáhl veškerá ostatní autorova díla.

Autorův rekord pokořily také Krajina s anděly od Adolfa Hoffmeistera, která se z vyvolávacích 270 tisíc korun dostala až na konečných 600 tisíc, a Zámek v Nových Dvorech od Miloše Jiránka, vydražený za 750 tisíc korun. Galerijní artefakt Jaroslava Čermáka Židovský hřbitov v Praze se stal celosvětově druhým nejdražším dílem tohoto autora.

Skrýt filtry