Alén Diviš (1900–1956)

Pont St. Michel

Technika:olej na plátně

Datace:1927

Rozměry:41 x 65,5 cm

vyvolávací cena:‍750000

dosažená cena:‍1100000

85. aukce, číslo katalogu 66

Mimořádně vzácně se vyskytující raná práce Aléna Diviše ze druhé poloviny 20. let je vynikajícím reprezentantem autorovy tvorby spadající do jeho pařížského pobytu. Diviš do francouzské metropole přicestoval v roce 1926, a přestože prožil velice těžké první měsíce, časem se v tamním neobyčejně podnětném prostředí etabloval. Ač oficiálně nevstoupil na žádnou z pařížských uměleckých škol, setrvával v kontaktu se svými pražskými spolužáky – Toyen, Vincencem Makovským či Bedřichem Stefanem, a navštěvoval i přednášky Františka Kupky. Obraz Pont St. Michel vytvořil Diviš nedlouho po svém příjezdu a patří mezi jeho první doložená díla vůbec. Hladce stylizovaná malba v sobě nese stopy krátkého příklonu k umírněné novoklasicistní malbě a zároveň se navrací k pevné černé obrysové linii, jež uzavírá tvary i obrys postavy. Oproti dramatičnosti jeho pozdějších děl vyzařuje z malby zvláštní klid a něha spojená až s určitou naivitou. Charakteristická je však již autorova pověstná tlumená barevnost, která sice může ještě navazovat na melancholii malířů počátku století, spíše se však již zde projevuje typický rys většiny jeho budoucích obrazů. Sběratelsky velice zajímavá práce je důležitým dokladem Divišova raného výtvarného vývoje a její hodnotu zvyšuje nejen původní adjustace, ale i razítka na rubu plátna, svědčící o výstavní historii obrazu. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a PhDr. K. Srpem. Přiložena odborná expertiza doc. Mgr. T. Pospiszyla, Ph.D.