Mám se moc dobře; počasí mi přeje. Lihu však vzal jsem málo, ba i desek. Krásné tisky ve sbírce Viléma Trmala

Price: 48 EUR

Zlatý řez

Price: 36 EUR

Jiří Straka: Čínský Sendvič

Price: 22 EUR
Kniha není jen katalogem mapujícím tvorbu Jiřího Straky z období posledních pěti let, a to zejména cykly obrazů zabývající se obrovskými staveništi, drsnou industriální atmosférou předměstí čínských velkoměst i sociální problematikou spojenou s těmito tématy. show details

Kniha není jen katalogem mapujícím tvorbu Jiřího Straky z období posledních pěti let, a to zejména cykly obrazů zabývající se obrovskými staveništi, drsnou industriální atmosférou předměstí čínských velkoměst i sociální problematikou spojenou s těmito tématy. Zároveň je knihou podávající specifické svědectví o prostředí, ve kterém se odehrává tzv. čínský ekonomický zázrak. Obsahuje jak reprodukce tušových obrazů autora, tak dokumentární bezprostřední fotografie sloužící umělci jako podklady pro jeho rozměrné malby. Právě tyto snímky nám přibližují, pokud možno autenticky, obrovské změny odehrávající se v současné Číně. Důležitou částí knihy je rozhovor kurátora a výtvarného kritika Martina Dostála s Jiřím Strakou i kratší umělcovy glosy.

 hide details

Oldřich Blažíček

Price: 80 EUR

František Ronovský

Price: 7 EUR
About a year ago, Kodl Gallery has organised the first retrospective exhibition of Frantisek Ronovsky paintings. It was the most complete introduction to this significant artists' work show details

About a year ago, Kodl Gallery has organised the first retrospective exhibition of Frantisek Ronovsky paintings. It was the most complete introduction to this significant artists' work, because PhDr. Martin Kodl has succeeded to gather almost 100 paintings and drawings, which have formed a truly exceptional insight. Due to limited capacity of the gallery, the monumental pieces have not been diplayed. So when Prague Castle Administration came with the idea of an exhibition of Ronovsky's life-time work in the premises of Prague Castle Riding School, Kodl Gallery has decided to support this project by publishing a catalogue. Here also is PhDr. Jiri Urban the author of texts. The book contains more then thirty color reproductions of Ronovsky's paintings and has become a subtle alternative to painters' monography published in 2007.

 hide details

Mařákova škola

Price: 14 EUR
At the end of the year 2002 and beginning of 2003 an exhibition under the name “Marak´s school” took place show details

At the end of the year 2002 and beginning of 2003 an exhibition under the name “Marak´s school” took place, for which a publication was issued under the same name written by PhDr. Michal Zachar in cooperation with  PhDr. Martin Kodl. On the occasion of the exhibition „Czech impressionism “ in summer 2007 the publication was introduced in a new, extended version.

 hide details

Emil Filla from private colections

Price: 4 EUR
On opening of the exhibition of the same name in the year 2000 Gallery Kodl published a Czech-English monography show details

On opening of the exhibition of the same name in the year 2000 Gallery Kodl published a Czech-English monography with original memories of the copyright owner Frantisek Krejci and several contributions from prof. PhDr. Jaromir Zemina, prof. PhDr. Frantisek Dvorak, prof. PhDr. Jiri Siblik, PhDr. Michal Zachar, PhDr. Martin Kodl and with introduction by doc. Jan Kacer. For strong interest in the publication, it was reissued and now it is available for purchase in Gallery Kodl.

 hide details

Otakar Schindler

Price: 2 EUR

Within the exhibition of the painter and stage designer Otakar Schindler a catalogue was issued to his exhibition, which took place in the gallery premises in 2002.

 hide details

Jan Špála

Price: 8 EUR
n connection with a large retrospective exhibition of Vacla Spala that took place in Valdstejn Riding Hall show details

In connection with a large retrospective exhibition of Vacla Spala that took place in Valdstejn Riding Hall, the Gallery Kodl prepared an exhibition of his son Jan Spala in 2005. On this very occasion a monography of the painter was published offering apart from many colour reproductions also a comparison of his with artwork with that of his father. The publication was complemented with a catalogue of the author’s artwork.

 hide details

Stavitelé katedrál 2 - Kristova trnová koruna (Paříž, Sainte-Chapelle a dvorské umění svatého Ludvíka)

Price: 16 EUR

V roce 1239 získal francouzský panovník Ludvík IX. jednu z nejcennějších památek křesťanského světa, Kristovu trnovou korunu, která je dnes uložena v pařížské katedrále Notre-Dame. Víra v její magickou moc přežila staletí. Na jaře 1940 ji městem neslo procesí, aby se Bohu připomnělo, že je dost důvodů k ochraně Francie před Hitlerem. Pro Kristovu korunu vystavěl svatý král Ludvík IX. ohromující palácovou kapli Sainte-Chapelle, která se stala největší chloubou gotické Paříže. Kniha Petera Kováče kombinuje uměleckohistorický pohled s literaturou faktu a je soustředěna na široce pojatou kulturní historii středověku. Hlavní text doplňují články renomovaných historiků a historiků umění z Německa, Itálie, Polska, Francie, Austrálie a USA. Světovou raritou knihy je antologie středověkých dokumentů a traktátů, dosud nepřeložených do žádného moderního jazyka.

 hide details

Ivan Gruber - Kameny dávných cest

Price: 12 EUR
U příležitosti výstav tvorby Ivana Grubera (1929−2015) v Galerii Goltz v Golčově Jeníkově a v Galerii Kodl v Praze byla vydána vůbec první autorova monografie show details

U příležitosti výstav tvorby Ivana Grubera (1929−2015) v Galerii Goltz v Golčově Jeníkově a v Galerii Kodl v Praze byla vydána vůbec první autorova monografie s textem PhDr. Jiřího Machalického, který představuje malířovo dílo v kontextu domácí umělecké scény 2. poloviny 20. století. Publikaci doprovází více než 250 reprodukcí díla, které je svébytným přínosem poválečné malby v Československu.

 

Formát:  122 stran, 27 x 21,5 cm, česky, tuhá vazba

Cena: 300 KČ

 hide details

František Kaván - život a dílo (výběr z korespondence)

Price: 20 EUR

Kaván - Dílo

Price: 88 EUR

Stavitele katedrál 5 - Katedrála v Remeši

Price: 24 EUR