27. 11. 2016 12:00Aukční den 77

Vážení přátelé, sběratelé a milovníci umění,

srdečně Vám děkujeme za možnost uspořádat historicky nejúspěšnější aukci v ČR, na které padlo nezvykle mnoho –

24 autorských rekordů a která právě teď skončila na pražském Žofíně.
Svým celkovým obratem takřka 170 milionů korun se stala největší a nejvýznamnější aukcí nejenom letos, ale i v celé novodobé historii v ČR.

 

Přeplněný Velký sál na Žofíně se stal svědkem mnoha dlouhých a těžkých soubojů. Více než 500 návštěvníků přítomných na sále a desítky dalších zájemců na pevných a telefonických limitech, vytvořilo vynikající, neopakovatelnou atmosféru. O některá díla se tak vášnivě bojovalo, že byla po zásluze odměněna nadšeným a upřímným aplausem, který začal hned u druhé položky – autorského rekordu Theodora Pištěka v kategorii grafiky, která se z počátečních 40 000 vyšplhala na 250 000 korun.

Opět se podařilo vytvořit celou řadu autorských i jiných rekordů, a to nejen u klasiků českého 19. století a velice oblíbené meziválečné moderny, ale i současných výtvarníků.

Nejdražším obrazem aukce se stal velkoformátový a znovu objevený Ateliér Josefa Šímy, spadající do periody jeho metafyzické malby první poloviny 30. let. Jedná se tak o nejdražšího Šímu vydraženého u nás i ve světě, který skončil na částce 29 milionů korun.
Největším překvapením však byl naprosto nečekaný a výjimečný prodej obraz Na lavičce od Antonína Slavíčka s novým autorským rekordem 18 milionů korun a vzácný obraz od Maxe Švabinského Splynutí duší za úžasných 9,5 milionu korun.
Magickou hranici 10 milionů korun rovněž překonal obraz Odraz odlivu od malířky Toyen, který se stal jejím nejvýše vydraženým poválečným dílem.

Tradičně a již počtvrté, bude finanční výtěžek z prvních deseti položek věnován v celkové výši 900 000 Kč ve prospěch nadačního Centra Paraple. Velice nás těší stoprocentní úspěch v rámci prodeje těchto obrazů. Z celkové několika násobně navýšené vyvolávací ceny bylo navíc dosaženo několika nových autorských rekordů.
Dražitelé měli vůbec poprvé možnost zúčastnit se benefiční Aukce pro Národní divadlo na podporu mladých dramatiků, při níž se v závěru aukce dražily vstupenky na derniéru vynikající divadelní hry Sluha dvou pánů. Výtěžek byl v celkové výši bez jakékoli aukční přirážky či provize připsaný ve prospěch Fondu na podporu vzniku nových českých divadelních her.

Úspěšnost prodeje aukční síně KODL překonala hranici 90 % . Celkový nárůst cen na kladívku byl 73% a s aukční provizí 108%, což je v aukční historii velice raritní.

Bez Vás, našich příznivců, bychom těchto úžasných čísel nemohli dosáhnout. Ještě jednou děkujeme a těšíme se na další spolupráci. 

Skrýt filtry