27. 5. 2018 12:00Aukční den 80

Vážení přátelé, 

 

Galerie KODL uspořádala svou již 80. aukci, která opět přepsala historii obchodu s uměním v České republice. Dvě stě padesát uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně okolo sto pěti milionů korun se prodalo za téměř dvě stě milionů Kč. Nejdražším obrazem bylo plátno malířky Toyen z autorčina vrcholného poválečného pařížského období, které se vydražilo za 19 440 000 Kč.

Během aukce se opět podařilo vytvořit celou řadu autorských i jiných rekordů, a to nejen u klasiků českého 19. století a velice oblíbené meziválečné moderny, ale i současných výtvarníků.

Hranici šesti milionů pokořil znovuobjevený a po mnoho desítek let veřejnosti nepřístupný obraz Děti v lese od Václava Brožíka, vydražený za 6 200 000 Kč. Velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna za 9 700 000 Kč. Vskutku mimořádná a na českém trhu zcela ojedinělá bronzová plastika od umělce světového formátu, jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího byla prodána za 8 400 000 Kč. Rezonovala i díla oblíbeného Josefa Čapka – Koupání v Oravě se prodalo za 9 700 000 Kč a oboustranné plátno Dva muži ve dvoře koupil zájemce takřka za čtyři miliony

Velkého úspěchu a nových autorských rekordů dosáhla i díla klasiků českého 19. století – kupř.: Aloise Kirniga, Maxmiliána Haushofera, Václava a Amálie Mánesových, Maxmiliána Pirnera. Jako obvykle se velkému zájmu těšili čeští avantgardní umělci i modernistická díla. Autorské rekordy padaly kupř. u děl Magdaleny Jetelové, Vlastimila Beneše, Vladimíra Kopeckého či Jindřicha Štyrského. Stále většímu zájmu se těší tvorba současných výtvarníků jako Jana Knapa, Jana Pištěka, Jakuba Španěla nebo Lubomíra Typlta. (* ceny jsou uvedeny včetně aukční přirážky)

 

Tým Galerie KODL

Skrýt filtry