1. 12. 2019 12:00Aukční den 83

Dne 1. 12. 2019 se na pražském Žofíně konal 83. aukční den Galerie KODL, ve kterém bylo nabídnuto 250 mimořádných uměleckých děl. Vyvolávací částka 158 miliónů byla navýšena na jednonásobek (takřka 317 milionů). Velmi nás těší, že stoupající zájem o české výtvarné umění potvrzuje i úspěšnost prodeje, která se vyšplhala na 97 procent položek. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky, s velkou radostí jsme  tak mohli navázat na fenomenální jarní aukci, jež byla tou první, a na které se poprvé podařilo překročit hranice 300 milionů.

 

Nejdražším prodaným dílem je obraz Toyen Ráj černochů, který se vydražil za 31,7 milionů korun (vyvolávací cena byla 18 milionů). Velkému zájmu se těšila i její další díla Nature morte cubiste (Zmrzlina), Portrét Andrého Bretona a U Černého slunce. Druhé nejdražší bylo znamenité plátno Josefa Čapka Červený motocykl z roku 1937. Dalším nejvýše vydraženým dílem byl obraz Podnos Antonína Procházky. Značnému zájmu se během aukce těšila i kolekce poválečných děl Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci bylo plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) z roku 1965, které se prodalo za 10,8 milionů a silně rezonovala jeho další díla. Hranici pěti miliónů ještě překonalo Zátiší s mísou a dýmkou Emila Filly nebo mimořádné dílo Františka Muziky Citadela. Za 6,4 milionů se vydražil také obraz Františka Foltýna Kompozice – červená z jeho francouzského abstraktního období.

 

Velkého úspěchu dosáhla i díla autorů 19. století. Portrét Burlaka na Volze od Ilji Jefimoviče Repina se z vyvolávací částky 1,3 milionu vyšplhal na 12,5 milionů. Za malbu dalšího představitele ruského realismu Ivana Šiškina Jitro v borovém lese zaplatil zájemce 9 milionů. Výjimečná práce Jakuba Schikanedere Podzimní červánky z jeho vrcholného období se vydražila za 8,5 milionů.

 

Autorského rekordu tentokrát dosáhli kupříkladu Rudolf Burda s plastikou Eye of the Space Ocean, Ivana Štenclová s dílem Bunny Girl nebo Jan Kaláb s plátnem Nekonečno v bílé ploše. Autorského rekordu dosáhl částkou 2 miliony i obraz Karla Gotta Mona Lisa.

 

Letošní podzim je pro Galerii KODL mimořádný nejen prosincovou aukcí. Připomíná si totiž neuvěřitelných 30 let od chvíle, kdy Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první aukci pod názvem Antikva Nova Praga. „Protože v období socialismu bylo pořádání aukcí nezákonné, tak jsme tehdy poněkud odvážně zahájili novodobou aukční éru naší země. Jsme rádi, že tento smělý krok vyšel správným směrem a my jsme se mohli vydat na dlouhou a dobrodružnou cestu, která nás dovedla až k historicky nejúspěšnějším aukcím a mnoha působivým autorským rekordům“, vysvětluje Martin Kodl, majitel aukční síně.

 

 

Srdečně děkujeme za přízeň, podporu a sdílenou radost z umění, bez níž by naše práce neměla smysl.

 

Přejeme Vám krásné Vánoce a vše dobré do roku 2020!

 

Vaše Galerie KODL

 

Skrýt filtry