Zdeněk Burian (1905–1981)

Mauglí

Technika:olej na plátně

Datace:1980

Rozměry:90 x 100 cm

vyvolávací cena:‍700000

dosažená cena:‍1100000

85. aukce, číslo katalogu 143

Výjimečně velkoformátové plátno osobitého fenoménu české výtvarné scény, talentovaného kreslíře, výborného malíře, a především nadaného a respektovaného ilustrátora Zdeňka Buriana, je charakteristickou ukázkou jeho dokonale technicky propracovaného díla, které vyniká citem pro detail i hlubokými znalostmi zobrazené tematiky. Burian dokázal skrze své obrazy vyprávět příběh stejně poutavě jako nejlepší literáti prostřednictvím svých slov, a není tak překvapením, že jeho narativně pojaté výjevy doslova vtahují diváka do svého světa. Poutavá scéna byla použita v jedné z variant jako ilustrace pro legendární literární dílo Kniha džunglí britského spisovatele Rudyarda Kiplinga. Hlavním hrdinou slavných povídek je malý chlapec Mauglí, jenž vyrostl v divočině, kde se ho ujala vlčice. V suverénním výtvarném přednesu zachytil Burian tohoto hocha, který byl vychován jako divoké zvíře, v obklopení jeho přátel a odkázal tím na v knize mnohokrát vyřčenou myšlenku, že všichni jsme jedné krve. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a PhDr. R. Michalovou, Ph.D. Přiložena odborná expertiza PhDr. J. Machalického.