Adolf Chwala (1836–1900)

Rovinatý kraj

Technika:olej na plátně

Datace:1875 - 1885

Rozměry:74 x 121 cm

vyvolávací cena:‍450000

dosažená cena:‍750000

85. aukce, číslo katalogu 131

Vskutku galerijní kus Adolfa Chwaly, jednoho z posledních a nejpilnějších žáků krajinářské školy Maximiliána Haushofera na pražské Akademii, přináší práci v poslední době stále vyhledávanějšího malíře známého donedávna milovníky umění především pro jeho nedostižné alpské jezerní scenérie. Dílo tohoto krajináře, tak jak jsme ho v posledním desetiletí měli možnost díky řadě nově objevených maleb z jeho palety poznat, se vyznačuje až nebývale stabilní kvalitou a výtvarnou jednotou, která spočívá především v typickém autorově rukopise, detailním zpracování každé drobné přírodniny, cílené monumentalizaci pomocí nebývale drobné křehké stafáže a v neposlední řadě i v práci se vzdušnou atmosférou takřka pravidelně spájející přicházející bouři s prudkým, v paprscích se prodírajícím sluncem. Zralé Chwalovo dílo pocházející z doby po jeho přestěhování do Vídně tyto charakteristiky v sobě též nezapře a je navíc obohaceno o monumentalitu bez nadsázky panoramatických vizí z Dolního i Horního Rakouska, Podyjí a řady dalších lokalit. Představované plátno spojující všechny zmíněné výtvarné kvality si v žádném ohledu nezadá s předními představiteli soudobé evropské krajinomalby té nejvyšší úrovně. Adjustováno ve kvalitním zdobném dobovém rámu. Při konzultacích posouzeno prof. PhDr. R. Prahlem, CSc., a Mgr. M. Dospělem, Ph.D. Přiložena odborná expertiza PhDr. Š. Leubnerové.