Theodor Pištěk (1932)

Rozmluva s Hawkingem 1b

Technika:olej na plátně fixovaném na překližce

Datace:2005-2006

Signatura:na rubu

Rozměry:80 x 80 cm

vyvolávací cena:‍700000

dosažená cena:‍1400000

85. aukce, číslo katalogu 177

Mistrovská práce z ateliéru jednoho z nejdražších a nejvyhledávanějších žijících autorů je na trhu poměrně raritně se vyskytujícím představitelem Pištěkova zájmu o geometrickou abstrakci. Plátno pocházející z umělcova vyzrálého tvůrčího období zrcadlí fascinaci geometrií, její jednoduchostí a složitostí zároveň, schopností vybudovat iluzi prostoru pouhými několika liniemi, jež vytvářejí svůj vlastní vesmír. Rozmluva s Hawkingem 1b je i jistou adorací světoznámého teoretického fyzika, který svými teoriemi nesmazatelně proměnil smýšlení o vesmíru, prostoru a čase. Toto mimořádné dílo bylo reprodukováno v autorově obsáhlé monografii (Theodor Pištěk, J. Šetlík [ed.], Praha 2007, str. 317). Práce byla také několikrát vystavována, například v rámci výstavy Theodor Pištěk – Ecce Homo (NG, Veletržní palác, 25. 9. 2012 – 19. 1. 2013), v jejímž katalogu je na straně 144 reprodukována, nebo také na výstavě Angelus, Dům umění města Brna, 25. 9. 2019 – 12. 1. 2020. Při konzultacích posouzeno Mgr. M. Dostálem a PhDr. K. Srpem. Přiložena odborná expertiza PhDr. J. Machalického.