Lubomír Typlt (1975)

Fialová hranice

Technika:olej na plátně

Datace:2019

Signatura:vlevo nahoře a na rubu

Rozměry:140 × 105 cm

vyvolávací cena:‍200000

dosažená cena:‍210000

85. aukce, číslo katalogu 6

Kvalitní ukázka osobité tvorby vyhledávaného a na trhu s uměním již plně etablovaného malíře je charakteristická svým živelným gestickým rukopisem a výraznou neotřelou barevností. Dílo představuje zásadní tematický okruh, kterým je v současné době zejména zájem o lidskou figuru. Ve své tvorbě se však umělec mimo tuto kriticky zaměřenou symbolizovanou figuraci věnoval i konstrukční abstrakci pohybující se v rovině utopie, jež tvořila druhý námětový pól jeho tvorby. V expresivním rukopisu vystavěná kompozice rozpracovává Typltovo zásadní téma dětí, které pro něj nejsou symbolem nevinnosti, ale stávají se pravým opakem. Plátno bylo prezentováno na autorově samostatné výstavě v Berlíně (Lubomír Typlt: Somnambul, C&K Galerie, Berlín, 16. 10. – 28. 11. 2020), v jejímž katalogu je i reprodukováno (Ch. Bühling-Schultz (ed.), Somnambul, Berlin, 2020, nestr.). Práce pochází přímo z autorova ateliéru. Vydražená částka z prodeje tohoto uměleckého díla bude ve výši 50 % bez jakékoliv aukční přirážky připsána ve prospěch nadace Bátor Tábor.