Josef Šíma (1891–1971)

Konvolut čtyř akvarelů

Technika:akvarely na papíře

Datace:50.–60. léta 20. století

Provedení:rám, sklo, pasparta

vyvolávací cena:‍150000

dosažená cena:‍800000

85. aukce, číslo katalogu 218

akvarely na papíře, 50.–60. léta 20. století, sign. PD, 24 × 32 cm, 15 × 23 cm, 16 × 11 cm, 9 × 21 cm, rám, pasparta, zaskl.

Konvolut čtyř akvarelů je nezaměnitelnou prací Josefa Šímy reprezentující jeho poválečné směřování. Po druhé světové válce dospěl umělec k působivým, prozářeným scénám, jejichž původně krajinný charakter proměnil v takřka abstraktní zobrazení, ve kterém se soustředil na vyjádření proměn světla, struktury přírody či všudypřítomné energie. K těmto účelům mu dobře posloužila jemná kresba a velmi lehká často monochromní barevná vrstva, díky jejichž efemérnímu vyznění byl schopen tyto metafyzické procesy zaznamenat. Konvolut pochází z majetku Ljuby Veselé a jejího manžela. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou. a PhDr. R. Michalovou, Ph.D. Přiložena odborná expertiza PhDr. J. Machalického (cit.: „[…] V tomto pozdním období Šíma vytvářel velice krásné a působivé obrazy a kresby, jimiž se přirozeně přiřadil k progresivním proudům poválečných desetiletí, kdy je možné ho hloubkou výrazu i rafinovaným ztvárněním motivů srovnávat s takovými osobnostmi, jako byl Mark Rothko. […]“).