Šárka Koudelová (1987)

Hand

Technika:olej na březové desce

Datace:2017

Signatura:na rubu

Rozměry:80 × 60 cm

vyvolávací cena:‍70000

dosažená cena:‍95000

85. aukce, číslo katalogu 93

Sběratelsky atraktivní obraz Hand z ateliéru nadané postavy současné umělecké scény Šárky Koudelové vznikl v rámci volného malířského cyklu, ve kterém autorka tematizovala motivy oka a ruky. Fokus na již zmíněné detaily lidského těla byl přirozeným výsledkem zkoumání podstaty malby. Nadneseně řečeno, vizuální informace vcházejí okem do těla malířky či malíře a po lehce záhadném trávicím procesu vychází ven rukou. Oko a ruka jsou tedy zásadními činiteli vzniku obrazu. Malba na dřevě Hand navíc do malířského kontextu staví známou „ruku filosofů“, tedy symbol důležitý v alchymii, jehož první známá ilustrace a popis pochází z knihy Isaaca Hollanda ze 17. století. V nejzářivějších místech plamenů se nad prsty ukrývají znamení, kterým i v jejich původní ostré podobě prý rozumí jen ten, kdo je skutečným filozofem. Autorčina typická struktura vykresluje hlavní motiv na hladkém přechodu pozadí a odstíny šedi dávají vyniknout barevnému spektru. Dílo bylo prezentováno na sólové výstavě Šárka Koudelová: Prism (Galerie výtvarného umění v Chebu, 5. 1. – 26. 3. 2017), v jejímž katalogu je i reprodukováno. Dar autorky. 50 % z dosažené ceny na kladívku bude věnováno ve prospěch Centra Paraple.