František Kaván (1866–1941)

Na návsi ve Vítanově

Technika:olej na lepence

Datace:kolem roku 1910

Rozměry:38 x 50 cm

vyvolávací cena:‍35000

dosažená cena:‍151000

86. aukce, číslo katalogu 146

Představovaný vhled do interiéru sněhem pokrytého Vítanova reprezentuje Františka Kavána, zásadního solitéra a nespornou vůdčí osobnost české krajinomalby nejen první poloviny 20. století, v poloze zralého umělce s jistým okem nejen pro kompozici a prostor, ale především jako mistra štětce, jenž dokáže minuciózně zachytit křehké listoví, a na druhé straně štětcem dynamicky spíše modelovat, nežli malovat napadaný sníh. Dílo pochází přímo z rodiny autora. Bylo prezentováno na monografické výstavě Františka Kavána v Galerii Portheimka ve dnech 12. 12. 2002 – 16. 2. 2003 a uvedeno v jejím katalogu, kat. č. 23/6. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a Mgr. M. Dospělem, Ph.D.