Václav Rabas (1885–1954)

Chlebný vál s podmítkou

Technika:olej na plátně

Datace:1954

Rozměry:93,5 × 135,5 cm

vyvolávací cena:‍150000

dosažená cena:‍160000

86. aukce, číslo katalogu 76

Legendární plátno Chlebný vál s podmítkou představuje nejen suverénní malířský počin významného představitele moderní krajinomalby, pátečníka Václava Rabase, ale také neobyčejně vzácný sběratelský kus, jehož tvorba byla zachycena režisérem a scénáristou Františkem Lukášem v krátkém dokumentárním filmu o Rabasově životě a uměleckém působení, promítaném v Praze roku 1955. Až do posledního dne se malíř odhodlaně vydával za láskou svého srdce, za svou krajinou, aby znovu a opět s vervou sobě vlastní bojoval v dramatickém zápasu o kompoziční a barevnou harmonii, kterou by vzdal hold svému krušovickému rodišti. Doširoka otevřený horizont krušovických polí trylkuje v akordech okrů, žlutí a zemité zeleně, aby nakonec něžně přešel v modro-bílé intermezzo oblohy pozdního babího léta. Mistrovský přednes rychlého štětce představuje souhrn zisků ze zápolení uplynulých let a v barevné i kompoziční skladbě nezapře dílo Paula Cézanna, jehož odkazem se malíř celoživotně inspiroval. Dílo pochází z autorovy pozůstalosti. Obraz je uveden v katalogu k souborné výstavě díla Václava Rabase (J. Kotalík: Národní umělec Václav Rabas: soubor díla 1885–1954, Praha, 1956, kat. č. 227). Při konzultacích posouzeno PhDr. K. Srpem a prof. J. Zeminou.