Jan Skramlík (1860–⁠1936)

Polibek

Technika:olej na dřevěné desce

Datace:1. desetiletí 20. století

Signatura:vpravo nahoře

Rozměry:46 × 37 cm

vyvolávací cena:‍25000

dosažená cena:‍76000

86. aukce, číslo katalogu 31

Dílo nesoucí všeříkající označení Polibek je zcela typickou malbou umělce z ryze pražské rodiny, jenž své bohaté výtvarné vzdělání načerpal nejprve na pražské Akademii, poté v Mnichově, po jistý čas i v Paříži, aby nakonec na mnoho let opět zakotvil v Praze v ateliéru Václava Brožíka. Základem jeho odkazu jsou historické kostýmní žánry vytvářené věrně v tradici akademického realismu odkazujícího k reáliím 16. a 17. století, stejně jako je tomu i zde. Na obraze vidíme kavalíra, který rozšafným gestem přijímá políbení od své dámy, snad jako povzbuzení pro mužné činy, které se chystá vykonat, či jako vzpruhu k mnohdy neméně svízelným politickým jednáním. Při konzultacích posouzeno PhDr. Š. Leubnerovou a prof. R. Prahlem, CSc.