Viktor Barvitius (1834–1902)

Na ledě

Technika:olej na plátně lepeném na kartonu

Datace:po roce 1860

Rozměry:20,5 × 24,5 cm

vyvolávací cena:‍120000

dosažená cena:‍120000

86. aukce, číslo katalogu 48

Tato komorní, přesto velice působivá ukázka umělcova oblíbeného tématu zimních radovánek spadá ještě do počátku českého realismu první poloviny 60. let a poukazuje na české, ale i zahraniční inspirační zdroje ležící především v holandské žánrové malbě 17. století. Na trhu výjimečně se vyskytující autor dokázal v představované kompozici vytvořit velice živou scénu s vynikající realistickou přesvědčivostí a výborným uměleckým umem v kombinaci intuitivně cítěné krajiny. Dílo pochází z významné pražské sbírky Adolfa Bienera a bylo několikrát vystaveno (např. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, 2010; Jeden svět nestačí, Clam-Gallasův palác, Praha, 2014) a publikováno (Zlatá Praha, roč. XXXIII, Praha 1916, str. 152, č. 13). Při konzultacích posouzeno prof. R. Prahlem, CSc., a doc. PhDr. M. Mžykovou, CSc. Přiložena odborná expertiza Mgr. P. Kubíka.