Olbram Zoubek (1926–2017)

Eva, Adam, Had

Technika:olovo a zlacení

Datace:1990

Signatura:na podstavcích

Rozměry:max. v. 45 cm

vyvolávací cena:‍90000

dosažená cena:‍750000

86. aukce, číslo katalogu 35

Charakteristická práce z ateliéru jednoho z nejvýznamnějších českých sochařských výtvarníků Olbrama Zoubka je podmanivou a velmi typickou prací spadající do 90. let 20. století. Ve svém výtvarném projevu dospěl tento uznávaný a vyhledávaný sochař k charakteristickému výrazu, jenž stojí na velmi expresivní, až haptické práci s hmotou a subtilním, protaženém vyznění jednotlivých figur, které jeho repertoáru dominují. Oblíbeným prvkem se mu také stala kombinace kovové šedi s kontrastní zářivostí plátkového zlata, jak je patrné i na trojici plastik znázorňujících starozákonní biblický motiv Adama, Evy a hada, která patří mezi autorovy nejlepší odlitky tohoto námětu. Na rubu podstavce každé sochy se nachází pořadové číslo 89, jež bylo vyraženo autorskou raznicí. Při konzultacích posouzeno Nadačním fondem Kmentová Zoubek a PhDr. P. Bregantovou, autorovou dcerou, jejíž posudek je přiložen.