Josef Procházka (1909–⁠1984)

Letní krajina

Technika:olej na plátně fixovaném na lepence

Datace:30.–40. léta 20. století

Rozměry:65 × 85 cm

vyvolávací cena:‍40000

dosažená cena:‍140000

86. aukce, číslo katalogu 65

Výjimečně hřejivá letní scenérie přináší vysoce kultivovanou ukázku díla Josefa Procházky, studenta pražské Akademie u Otakara Nejedlého. Jako jeden z posledních autorů 20. století dokázal syntetizovat dlouhou tradici české krajinomalby. V tomto případě tak skvěle navázal nejen na slavnou Mařákovu školu, konkrétně na její impresivní světelné kvality, ale i na druhý zásadní zdroj, Antonína Chittussiho, jehož rukopis i celková osobitá sdílnost byly pro Procházku celoživotním zdrojem. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a Mgr. M. Dospělem, Ph.D.