August Bedřich Piepenhagen (1791–1868)

Zimní krajina

Technika:olej na lepence

Datace:50.–60. léta 19. století

Rozměry:19,5 × 26 cm

vyvolávací cena:‍50000

dosažená cena:‍85000

86. aukce, číslo katalogu 70

Pozoruhodné Piepenhagenovo dílo ilustrující mezní barevnou redukci jeho zralé tvorby představuje autorův oblíbený námět zimní krajiny doplněné sáňkujícími či bruslícími postavami, kterými se mohl inspirovat u holandských mistrů 17. a 18. století. Jedná se o scénu zcela nekonfliktní, odpovídající požadavkům širších vrstev tehdejší měšťanské společnosti. Olejem zde dokázal navodit dojem jiné jeho oblíbené techniky, malby asfaltem, jejíž výtvarné vyznění je představované kompozici velice blízké. Hodnotu díla potvrzuje i jeho zařazení na výstavu Zima v české výtvarné kultuře od minulosti k přítomnosti (České muzeum výtvarných umění v Praze: 16. 12. 2004 – 20. 2. 2005; Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, březen–duben 2005) a reprodukování v jejím katalogu; dále pak publikování a reprodukování v katalogu sbírek Muzea umění Olomouc (M. Mžyková a kol.: Olomoucká obrazárna. IV., Evropské malířství 19. století z olomouckých sbírek, Olomouc, 2016, str. 238–239). Dílo bylo po roce 1945 zakoupeno od brněnského starožitníka K. Dittricha, po roce 1958 bylo deponováno v Muzeu umění Olomouc, roku 1993 bylo navráceno dědicům původního majitele, následně až doposud zapůjčeno do Muzea umění Olomouc. Při konzultacích posouzeno PhDr. Š. Leubnerovou a prof. R. Prahlem, CSc.