Jan Slavíček (1900–1970)

Zátiší s pomeranči

Technika:olej na dřevěné desce

Datace:30. léta 20. století

Rozměry:47 × 53 cm

vyvolávací cena:‍70000

dosažená cena:‍120000

86. aukce, číslo katalogu 85

Suverénní, ve všech ohledech charakteristická malba Jana Slavíčka Zátiší s pomeranči je hodnotnou ukázkou autorova malířského talentu a citu pro budování kompozičně a koloristicky vyváženého obrazu, do kterého se promítl umělcův dlouhodobý zájem o umění holandských mistrů. Půvabná práce reflektuje nejen Slavíčkovo zaujetí tímto klasickým tématem, ale zvláště pak zálibu ve světelné reflexi, jež je v této drobné malbě dotažena k dokonalosti v mistrně vyvedeném detailu mísy se zrcadlícími se pomeranči. Při konzultacích posouzeno PhDr. K. Srpem a prof. J. Zeminou.