Oldřich Blažíček (1887–1953)

Kytice

Technika:olej na plátně

Datace:1935

Rozměry:90 × 75 cm

vyvolávací cena:‍180000

dosažená cena:‍900000

86. aukce, číslo katalogu 99

Nebývale šťavnatě, s chutí a malířskou bravurou vytvořené květinové zátiší složené z nesčetného množství minuciózních kvítků všech barev a odstínů od čistě bílé po tmavě modré a sytě červené nabízí možnost potěšit se asi tou všeobecně nejpřitažlivější složkou zralé tvorby Oldřicha Blažíčka. Jedná se o kompozici plnou vůně, harmonie a pozitivních emocí, z níž čiší radost ze života, stejně jako naprostá výtvarná brilance při práci se štětcem a barvami, které svou jemností a naprostou věrností propůjčují každému detailu lehkost, svěžest a život. Blažíček, jemuž podle tradice květiny pro zátiší aranžovala vlastní žena, dokázal i zde navodit dojem plasticity, tentokrát pomocí hladkého a měkkého rukopisu. Jeho umělecké nadání v tomto žánru doslova vrcholí. Autorův všeobecný rozhled i vzdělání se tu zároveň projevují ve zřejmé znalosti starší tradice, v českém kontextu kupř. hýřivých manýristických kreací Jana Kašpara Hirschelyho, a nejen jich. Při konzultacích posouzeno PhDr. N. Blažíčkovou-Horovou a PhDr. E. Havlovou, autorkami recentní autorovy monografie a soupisu díla, do jehož elektronické podoby bude představované plátno zařazeno.