Ota Janeček (1919–1996)

Kvetoucí strom

Technika:olej na plátně

Datace:4. VI. 1951

Rozměry:22,5 × 27 cm

vyvolávací cena:‍80000

dosažená cena:‍100000

86. aukce, číslo katalogu 115

Lyrické a působivě jemnocitné dílo Kvetoucí strom pochází z dílny jednoho z nejplodnějších a tržně nejoblíbenějších malířů českého umění. Plátno představuje nejen zlomové období ročního cyklu, kdy se příroda skrze květy stromů a rostlin opět probouzí k životu, ale také zlomové období v autorově tvorbě. Právě v tuto chvíli, na počátku 50. let, vystupuje Janeček pozvolna z mikrosvěta travin do makrosvěta, aby se mu postupně podařilo vytvořit kompoziční i výrazovou syntézu. Volba barev a jednoduchá poetika stromu představují nejen oslavu přírody, ale působí téměř uhrančivým, básnivým dojmem. Právě v poetizaci přírody se Janeček nevědomě blíží bohatému odkazu Orientu. Práce je uvedena v autorově soupise díla pod stejnojmenným názvem a číslem 9659. Dílo pochází z kvalitní moravské sbírky. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a Ing. T. Janečkem, autorovým synem.