Ernest Neuschul (1895–1968)

Španělští kytaristé

Technika:olej na plátně

Datace:kolem roku 1950

Rozměry:101,5 × 76 cm

vyvolávací cena:‍80000

dosažená cena:‍90000

86. aukce, číslo katalogu 139

Mimořádná, na českém trhu vzácně se objevující práce neprávem opomíjené umělecké osobnosti německo-židovského původu, Ernesta Neuschula, představuje kvalitní malířský počin čerpající ze základů položených meziválečnou Novou věcností. Dotknut buřičským opojením a barvami expresionismu, vnáší Neuschul do každého obrazu nezaměnitelnou a sobě vlastní exaltovanou senzitivitu podpořenou mimořádným talentem pro zachycení světelné atmosféry. Za různými světelnými scenériemi dokonce i cestoval, ačkoliv zprvu bohužel nedobrovolně. V roce 1933 musel z politických důvodů opustit svou univerzitu v Berlíně, na které působil jako profesor, aby unikl hrozbám nacismu. Po zastávkách v Moskvě, Ústí nad Labem a několika dalších středoevropských městech nakonec uprchl do Velké Británie, kde se nadobro usadil. Po válce však několikrát navštívil kontinent; v oblibě měl zejména sluncem zalité středomořské státy. Z takové návštěvy pochází i plátno Španělští kytaristé, dílo s velmi sugestivně pojatou barevností a vědomým balancováním na hraně snového a realistického. Při konzultacích posouzeno PhDr. J. Machalickým a PhDr. R. Michalovou, Ph.D.