Jan Slavíček (1900–1970)

Zátiší s ovocem

Technika:olej na lepence

Datace:40. léta 20. století

Rozměry:19 × 24 cm

vyvolávací cena:‍30000

dosažená cena:‍110000

86. aukce, číslo katalogu 170

Technicky suverénně uchopená malba je kvalitním reprezentantem výtvarného talentu Jana Slavíčka, pokračovatele malířského rodu Slavíčků, jenž své nadání zdědil po svém otci Antonínovi, zásadním reprezentantovi české moderní krajinomalby. Jedním z Janových celoživotně nosných témat byl tradiční motiv zátiší, v němž se promítl autorův zájem o umění starých mistrů i nebývalý cit pro budování kompozičně a koloristicky vyvážených děl. Harmonický obraz v sobě snoubí komorní intimitu, tolik typickou pro holandská barokní vanitas, a zároveň dokládá Slavíčkovu fascinaci optickými iluzemi a světelnými reflexemi, jež je v této drobné malbě dotažena k dokonalosti v mistrně vyvedeném detailu stříbrného povrchu mísy se zrcadlícím se pomerančem. Dílo dosud nebylo publikováno ani vystavováno. Při konzultacích posouzeno PhDr. J. Machalickým a prof. J. Zeminou.