Alois Kalvoda (1875–1934)

V zámecké oboře

Technika:olej na plátně

Datace:kolem roku 1905

Rozměry:42 × 48 cm

vyvolávací cena:‍50000

dosažená cena:‍120000

86. aukce, číslo katalogu 195

Tato sběratelsky atraktivní malba z období Kalvodovy největší umělecké i životní bujnosti je laděna ve velice odvážném tonálním pojetí podpořeném rafinovanou kombinací světla a stínu. Jedná se o kompozici, kterou autor s oblibou v různých obměnách varioval až do doby své umělecké zralosti. Kromě bříz, též pro Kalvodu v prvním desetiletí 20. století tolik typických, tak využil oblíbeného motivu vinoucí se cesty tvořící diagonálu a společně s vertikálami březových pňů i perspektivní hloubku celého výjevu. Zajímavostí je i celková plošnost provedení a spíše snová barevnost, odkazující ještě k symbolistní a secesní stylizaci. Dílo pochází z kvalitní moravské sbírky. Při konzultacích posouzeno prof. J. Zeminou a Mgr. M. Dospělem, Ph.D.