Jan Hísek (1965)

Fialové ráno

Technika:olej na plátně

Datace:2013

Rozměry:30 × 50 cm

vyvolávací cena:‍35000

dosažená cena:‍61000

87. aukce, číslo katalogu 7

Lyricky laděné plátno Fialové ráno představuje charakteristikou tvorbu svébytného současného umělce Jana Híska, který na sebe upozornil již za svých studií grafiky na VŠUP v Praze. Již tehdy se v jeho tvorbě, především mezzotintových tiscích, projevila nezvykle bohatá imaginace kombinovaná se smyslem pro realistický detail. Schopnost spojit tyto na první pohled protikladné prvky tvorby je základním kamenem jeho přístupu k tvorbě i v malbě, které se soustavně věnuje od roku 1998 a která se postupně stává hlavním médiem jeho výtvarné činnosti. I v předloženém plátně Fialové ráno spatřujeme protiklady: imaginativní mlžný růžový opar v určitých nuancích připomínající tvorbu Josefa Šímy, Toyen nebo Jindřicha Štyrského, z jejichž uměleckého odkazu autor hojně čerpá, společně s minuciózní drobnokresbou jakýchsi prazvláštních tvorů. Kombinace uvolněného, až automatizovaného rukopisu společně s velice přesným a vycizelovaným zásahem v podobě kresby přináší velice subtilní a naprosto svérázný nadčasový výraz. Dílo bylo vystaveno ve Špálově galerii v roce 2014 na autorově samostatné výstavě s názvem Řeka a pochází přímo z ateliéru umělce. Z kladívkové ceny autor věnuje 50 % na podporu neziskové organizace Centrum Paraple.