Jaroslav Róna (1957)

Kompozice s modrými hranoly

Technika:olej na plátně

Datace:2020

Signatura:na rubu

Rozměry:130 × 95 cm

vyvolávací cena:‍280000

dosažená cena:‍600000

87. aukce, číslo katalogu 8

Technicky suverénně vystavěná práce je kvalitní ukázkou malířské tvorby přední osobnosti současné české umělecké scény Jaroslava Róny. Tento vyhledávaný umělec proslul jako skvělý sochař, který mimo jiné vedl v letech 2005–2012 ateliér sochařství na pražské Akademii. Dílo v typickém hutném rukopise tak můžeme chápat také jako propojení dvou pro autora zcela zásadních výtvarných disciplín, tedy malby a sochy, v dokonalou syntézu. Plátno se stává prostorem pro tvarové studie, pro experimentování s hmotou, barvou, a pro hledání nových originálních východisek. Kompozice s modrými hranoly září tvůrčí svobodou, a ačkoliv se jedná o abstraktně pojatý obraz, volnými asociacemi nás může zavést do světa biologického mikrokosmu či elementárních fyzikálních částic. Práce pochází přímo z umělcova ateliéru. Z kladívkové ceny autor věnuje 50 % na podporu neziskové organizace Centrum Paraple.